קורס הכשרת מורים בשיטת פלדנקרייז

הלומדים לעומק את שיטת פלדנקרייז מוצאים בתכנית זו דרך להתפתחות והעצמה אישית, שיפור הבריאות ואיכות החיים. אנו דוגלים בשיטת לימוד פלורליסטית, בה ההתייחסות הפדגוגית היא אישית ומותאמת לקצב ולאופן הלמידה של כל אחד בתוך הקבוצה.

רותי בר מעבירה שיעור ATM בקורס בקוריאה

קורס בר-8 | ינואר 2023 – ינואר 2026

ההרשמה לקורס בתל אביב בעיצומה! הצטרפו לאלפי מורים בארץ ובעולם ולמדו את שיטת פלדנקרייז

שיטת פלדנקרייז עוזרת להשיב לגוף גמישות גופנית ושכלית, מפתחת יכולת תנועה חופשית והרמונית ומאפשרת יציבה זקופה ללא מאמץ. גישה מעמיקה ללימוד באמצעות תנועה, המבוססת על עקרונות נוירולוגיים, פיזיקליים, ביו-מכניים והבנה של תהליכי למידה והתפתחות אנושיים.

תלמידי ותלמידות הקורס מגיעים ללימודי ההכשרה בשיטת פלדנקרייז מסיבות רבות: חלקם מגיעים במטרה לפתח מקצוע חדש המשלב מיומנות ידיים ומגע עם אנשים, חלקם כדי להעשיר את הפן המקצועי הקיים בחייהם. לאחרים קוסמת האפשרות להיות בעלי מקצוע עצמאי ומבוקש.

הלמידה בקורס נעשית בסביבה תומכת בה תלמדו מקצוע המפתח מודעות רב תחומית, משלב מיומנות ידיים וקשר עם מגוון רחב של אנשים. התכנית מאפשרת לימוד רציף ונבנתה במחשבה על אנשים עובדים ובעלי משפחות.

check

ההרשמה למחזור 2023 בעיצומה

check

תוכנית תלת-שנתית, 800 שעות לימוד

check

ימי ג׳, 09:00-15:00, תל-אביב

check

הקורס בהנהלת רותי בר, M.A, טריינרית בכירה בשיטת פלדנקרייז

check

צוות הוראה מגוון עם ניסיון בינלאומי עשיר מלווה את הקורס

check

הכרה בין-לאומית ע"י ארגון הפלדנקרייז העולמי (IFF) והאירופי (EuroTab)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

להורדת לו"ז בר-8 לחצו כאן

תכנית הלימודים

תוכנית הלימוד המקצועית של שיטת פלדנקרייז בנויה כך שתתאים לקבוצת תלמידים מגוונת ורחבה, במטרה לאפשר לתלמידים להעמיק בעקרונות המופלאים של השיטה בסביבת לימודים פוריה ועשירה. אנו שואפים לבנות קבוצה מאוזנת של תלמידים הבאים מהלכי החיים השונים, בעלי תחומי עניין והשפעה רחבים.

שנה ראשונה:
היכרות עם כלל ההיבטים של השיטה

שעורי מודעות דרך תנועה (ATM) מתורגלים באופן מעמיק, נלמדים יסודות ה-FI וניתנות הרצאות על ההיבטים התאורטים של השיטה.

מתפתחת מודעות לתהליכי החשיבה, ההרגשה והפעולה. באמצעות התבוננות עצמית והתבוננות באחרים מתעדנת היכולת לחוש את תנועות הגוף ומתגבשת ההבנה של תהליך הלמידה.

רותי בר מדגימה על שלד

אינטגרציה פונקציונלית (FI) נלמדת על ידי הסברים ברורים ומדויקים של עקרונות העבודה בעזרת הדגמות על אנשים שונים מתוך קבוצת הלימוד, ועל שלד, ובאמצעות עבודה בזוגות.

השיעורים ניתנים על ידי מורים בכירים בעלי הכרה בינלאומית (Trainers), עוזרי הוראה בכירים (Assistants) ומלווי קורס (Co-Assistants) עם לפחות חמש שנות ניסיון.

במהלך כל קורס ההכשרה ניתנות הרצאות מפורטות על היסודות של השיטה, המועברות על ידי המנהל החינוכי של הקורס ועל ידי מורים בכירים אחרים

שנה שניה:
העמקה במודעות דרך תנועה — ATM

אחד מנושאי הלימוד המרכזיים בשנה השנייה הוא הוראת מודעות דרך תנועה (ATM) על ידי ניתוח מבנה השיעור כולל ההיגיון הפונקציונלי שלו ועקרונות הלימוד.

נילמד מגוון גדול של שיעורים בהם מוסברים עקרונות השיטה לפיהם ניתן לבנות שיעורים מגוונים בהתאם למטרות השונות. נעשות הבחנות בין העברת שיעורים לאוכלוסיות שונות והתלמידים לומדים איך ללמד שיעור קבוצתי. נרכשות ‎מיומנויות ליצירת סביבה לימודית תומכת בשעורים קבוצתיים.

רותי בר מעבירה שיעור ATMבקורס ביפן, 2016
יפן, 2016

‏במהלך השנה השנייה מתקיימת התנסות מעשית שבה כל תלמיד מתנסה בהעברת שיעורים קבוצתיים. קיים ליווי אישי מתמשך להדרכה בהוראה ולאחר מכן ניתן משוב תחת פיקוח (Supervision) ע"י אחד מאנשי הצוות, הכולל הערכה תומכת וביקורתית מלווה בדיון קבוצתי ו/או אישי. המשוב מאפשר לך ללמוד ולשפר את יכולותיך וכמובן ניתנות הזדמניות נוספות, עד כמה שנידרש, כדי להטמיע את מסקנות המשוב.

‏בסוף ההתנסות המעשית של ה-ATM יינתן אישור שיאפשר לתלמידים להעביר שיעורי ATM. אישור זה מאפשר לעבוד וללמד קבוצות. האישור זמני ותקף עד ההסמכה המלאה אשר מושגת בסוף תכנית ההכשרה.

לימודי ה-FI נמשכים ונלמדים ביתר הרחבה ופירוט. בסוף השנה השנייה התלמידים יהיו בעלי ידע ובקיאות במתן שיעור אישי בתנוחות הבסיסיות (כגון: שכיבה על הגב, צד, בטן, ישיבה וכריעה על "מיטת פלדנקרייז") ויידעו איך להעביר שיעור FI בכל אחת מהתנוחות הנ"ל, כולל היבטים של אינטגרציה בישיבה, עמידה והליכה.האינטגרציה נחוצה במהלך ובסוף השיעור כדי לחבר את התלמיד לפעולות יומיומיות.

שנה שלישית:
העמקה בהיבטים השונים של אינטגרציה תפקודית — FI

השנה השלישית מתמקדת בהעמקה ועידון ההיבטים של אינטגרציה פונקציונלית (FI). התכנית ממשיכה לכלול שיעורי ATM אך פחות מאשר בשנה הראשונה והשנייה. התלמידים לומדים לפתח סדרות של שיעורים ב-FI תוך התבססות על עקרונות ונושאים תפקודיים מוגדרים וברורים. מתפתחת מיומנות בהסבת שיעורי ATM ל-FI.

‏הקשר ההדוק בין שני אופני ההוראה מתבהר ונרקם כמו פאזל עם כל חלקיו במקומם.

רותי בר מדגימה שיעור FI על מישהי. ניו יורק, 2019
ניו-יורק, 2019

באמצע השנה השלישית מועברים שיעורי אימון על ידי התלמידים לאנשים מחוץ לקורס ההכשרה כדי לדמות תנאים של קליניקה אליה מגיעים אנשים אשר להם היא ההתנסות הראשונה בשיטת פלדנקרייז. השיעורים ניתנים תחת פיקוח (Supervision) המתקבל על ידי הצוות המיומן שלנו ובעקבותיהם ניתן משוב עם הערכה תומכת וביקורתית מלווה בדיון.

‏‎במהלך תקופות אלו בשנה השלישית תקבלו משוב בונה ומלמד על הכישורים שלכם, הרגישות, ועל ההבנה התאורטית והמעשית. בתום השנה השלישית מוענקת תעודה לכל מי שעמד בדרישות הקורס‫.‬‏

חומר הלימוד

תכנית ההכשרה למורים ומטפלים בשיטת פלדנקרייז מבוססת על חומרים מתכניות ההכשרה שד"ר פלדנקרייז פיתח ולימד בארץ ובעולם.

התלמידים יחשפו לכתביו והרצאותיו של ד"ר פלדנקרייז, לעבודתו בשני הקורסים האחרונים שהעביר בסן פרנציסקו בשנים 1976–1973 ובאמהרסט בשנים 1983–1979.

השיעורים המועברים בקורס משולבים ונבחרים מתוך הנ"ל וכן מתוך השיעורים הקבוצתיים אותם העביר משה בסטודיו שלו ברחוב אלכסנדר ינאי בת"א במשך כ-30 שנים. השיעורים תועדו והם מתואמים עבור הקהל הרחב אשר נהג להגיע פעמיים בשבוע לשיעור קבוצתי העורך כשעה. מגוון השיעורים הגדול, מאפשר להעמיק בעקרונות המופלאים של השיטה.

ד"ר משה פלדנקרייז מעביר שיעור ATM
ד"ר משה פלדנקרייז מעביר שיעור ATM

שיעורי ה-ATM לקהל הרחב לעומת השיעורים שניתנו וניתנים בקורסים המקצועיים, נבדלים, בהרחבה והעמקה של עקרונות שיטתו.בקורס המקצועי שלנו נבדיל בין השניים ונלמד כיצד להשתמש בכל אחד מהם.

במהלך הקורס יוקרנו סרטי וידאו המתעדים את עבודתו של משה פלדנקרייז באמהרסט.כמו כן נקרין תיעוד הדגמות של תרגולי השיעורים האישיים (FI) אשר נלמדים בקורס. צפייה זו מאפשרת לחזור, להגביר ולהעמיק את הלמידה.

אנו מעודדים את התלמידים לרכוש חומרים לימודיים ומוצרים מקצועיים כגון: ספרים, קלטות, וציוד לעבודה.

אנו ממליצים לתלמידים לקרוא את ספריו של ד"ר פלדנקרייז וכן ספרים של מחברים אחרים על נושאים קשורים. רשימת קריאה תינתן בהמשך הקורס.

במהלך הקורס נקיים גם קריאה מודרכת של פרקים נבחרים מתוך ספריו של משה פלדנקרייז. העבודה מתבצעת בקבוצות קטנות ומאפשרת למידה מלווה בדיון על היבטים תאורטיים ומעשיים, המדגישים עקרונות מעמיקים של השיטה.

נחשף לתכניי העשרה נוספים בנושאים הבאים: תפקוד נוירו-מוטורי, אנטומיה פונקציונלית (דרך ניתוח שיעורי פלדנקרייז מנקודת מבט נוספת), פסיכולוגיה, התפתחות הילד ושפת הגוף.

מתכונת הקורס

‏תכנית ההכשרה בשיטת פלדנקרייז בבית הספר למורים של רותי בר מקיף כ-800 שעות לימוד במשך שלוש שנים.

ככלל, הלימודים נערכים יום אחד בשבוע כאשר שלוש פעמים בשנה נלמדים חמישה ימים ברצף.

התכנית מאפשרת לימוד רציף ונבנתה במחשבה על אנשים עובדים ובעלי משפחות.

הלימודים מוכרים ועומדים בסטנדרטים הגבוהים של אגודת הפלדנקרייז בישראל והוועדה האירופית להסמכת קורסים בשיטת פלדנקרייז (EuroTab – European Feldenkrais Accreditation Board) ועדה זו מתואמת עם ועדות דומות בארה"ב ובאוסטרליה, המייצגות את איגוד פלדנקרייז הבינלאומי.

עד היום הקורסים כללו משתתפים ממקצועות שונים, חילונים ודתיים, מגילאי העשרים ועד שנות הזהב. איננו מציבים דרישות מקדימות להגשת מועמדות ללימוד בקורס.

השיעורים ניתנים על ידי מורים בכירים (Trainers), עוזרי הוראה (Assistants) ומלווי קורס (‪.(Co‪-Assistants‬‬

בתום שלוש שנות לימוד תהיו מורים מוסמכים בשיטת פלדנקרייז. תוכלו ליישם את השיטה, ללמד קבוצות ויחידים, לפתוח פרקטיקה משלכם וליישם את השיטה במגוון הקשרים: בריאות, שיקום פיזי, טיפול בכאב, עבודה עם אנשים בכל גיל ממקצועות ומרקעים שונים.

לאחר השלמת תכנית הלימודים תוכלו להמשיך את חברותכם באגודת הפלדנקרייז המקצועית.